400MXC270MEFCSN35X30
RUBYCON
RUBYCON 400MXC270MEFCSN35X30
image shown is a representation only
400MXC270MEFCSN35X30
Description: MXC 270uF 400V 20% 35x30/10,0 Supplier: RUBYCON Matchcode: HTR270U400V10,0 Rutronik No.: KEL18281 Unit Pack: 100 MOQ: 100 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
270 µF
V(N)
400 V
Style
SNAP IN
Rutronik size
35x30 mm
Pitch
10 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
3000 h
I(@100kHz/T(A)m
1220 mA
Packaging
BULK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-25 °C
Wire length
4 mm
Con. design
NA
Wirelength tol.
0.5 mm
Supp. case size
35x30 mm