400BXC10MEFCT810X20
RUBYCON
RUBYCON 400BXC10MEFCT810X20
image shown is a representation only
400BXC10MEFCT810X20
Description: BXC 10uF 400V 20% 10x20/5,0 Supplier: RUBYCON Matchcode: HFRLB10U400V5,0 Rutronik No.: KEL18277 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: AMMOPACK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
10 µF
V(N)
400 V
Style
RADIAL
Rutronik size
10x20 mm
Pitch
5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
10000 h
I(@100kHz/T(A)m
280 mA
Packaging
AMMOPACK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-25 °C
Con. design
NA
Wire diameter
0.6 mm
Supp. case size
10x20 mm
Reel step
12.7 mm