35ZL56MEFC6.3X11
RUBYCON
RUBYCON 35ZL56MEFC6.3X11
image shown is a representation only
35ZL56MEFC6.3X11
Description: ZL 56uF 35V 20% 6x11/2,5 Supplier: RUBYCON Matchcode: PSRX56U35V2,5 Rutronik No.: KEL22133 Unit Pack: 2000 MOQ: 12000 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
56 µF
V(N)
35 V
Rutronik size
6x11 mm
Pitch
2.5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
2000 h
Z(100kHz/20°C)
13 mOhm
I(@100kHz/T(A)m
405 mA
Packaging
BULK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-40 °C
Wire diameter
0.5 mm
Supp. case size
6,3x11 mm