35ZL1200MEFCG316X20
RUBYCON
RUBYCON 35ZL1200MEFCG316X20
image shown is a representation only
35ZL1200MEFCG316X20
Description: ZL 1200uF 35V 20% 16x20/7,5 G3 Supplier: RUBYCON Matchcode: PSRX1200U35V7,5 Rutronik No.: KEL20794 Unit Pack: 250 MOQ: 1500 Packaging: AMMOPACK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
1200 µF
V(N)
35 V
Style
RADIAL
Rutronik size
16x20 mm
Pitch
7.5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
5000 h
Z(100kHz/20°C)
18 mOhm
I(@100kHz/T(A)m
3140 mA
Packaging
AMMOPACK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-40 °C
Con. design
NA
Wire diameter
0.8 mm
Supp. case size
16x20 mm
Reel step
25.4 mm