35YXG100MEFC8X11.5
RUBYCON
RUBYCON 35YXG100MEFC8X11.5
image shown is a representation only
35YXG100MEFC8X11.5
Description: YXG 100uF 35V 20% 8x11/3,5 Supplier: RUBYCON Matchcode: PSRX100U35V3,5 Rutronik No.: KEL16943 Unit Pack: 2000 MOQ: 12000 Packaging: BULK
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
100 µF
V(N)
35 V
Style
RADIAL
Rutronik size
8x11 mm
Pitch
3.5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
4000 h
Z(100kHz/20°C)
130 mOhm
I(@100kHz/T(A)m
640 mA
Packaging
BULK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-40 °C
Con. design
NA
Wire diameter
0.6 mm
Supp. case size
8x11,5 mm