BD12KA5FP-E2
ROHM
ROHM BD12KA5FP-E2
image shown is a representation only
BD12KA5FP-E2
Description: LDO VREG 1.2V 0.5A TO252-3 Supplier: ROHM Matchcode: BD12KA5FP-E2 Rutronik No.: ICSPR8813 Unit Pack: 2000 MOQ: 2000 package: DPAK-3 Packaging: REEL
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Type
LOWDROP
Mode
POS
Output Voltage
1.2 V
Output current
0.5 A
Tolerance
1 %
Op.Temp R.min
-40 °C
Op.Temp R.max
105 °C
Input Voltage
5.5 V
Dropout Voltage
1100 mV