RM87N-3011-35-1024
RELPOL
RELPOL RM87N-3011-35-1024
image shown is a representation only
RM87N-3011-35-1024
Description: POWER 24V THT 1CO 12A 3,5mm Supplier: RELPOL Matchcode: RM87N3011351024 Rutronik No.: REL8883 Unit Pack: 20 MOQ: 1000 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
24 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
1
Normaly closed
0
Coil resistance
1440 Ohm
P(N) coil
0 mW
No. of coils
1
Switch current
12 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
24 V[DC]
Contact materia
AgSnO2
Switch freq.
0 MHz
Length
29 mm
Width
12.7 mm
Height
15.7 mm
Technology
THT
Isol. voltage
1 kV
Protection clas
IP67
Diameter
0 mm