R40N-3021-25-1012
RELPOL
RELPOL R40N-3021-25-1012
image shown is a representation only
R40N-3021-25-1012
Description: POWER RELAY THT 12DC 1NO 40A Supplier: RELPOL Matchcode: R40N3021251012 Rutronik No.: REL8948 Unit Pack: 1 MOQ: 1 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
1
Chg.over
0
Normaly closed
0
Coil resistance
160 Ohm
P(N) coil
0 mW
No. of coils
1
Switch current
40 A
Switch volt[AC]
240 V[AC]
Switch volt[DC]
30 V[DC]
Contact materia
AgSnO
Switch freq.
0 MHz
Length
32.5 mm
Width
27.6 mm
Height
20.5 mm
Technology
THT
Isol. voltage
1 kV
Protection clas
IP64
Diameter
0 mm