RP90Q-11024SRW/P
RECOM
RECOM RP90Q-11024SRW/P
image shown is a representation only
RP90Q-11024SRW/P
Description: DC/DC Mod 40-160V to 24V 84W 3kV THT Supplier: RECOM Matchcode: RP90Q-11024SRW/P Rutronik No.: ICDCDC5047 Unit Pack: 2 MOQ: 2 package: 1/4 Brick Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Power
90 W
Vin(min)
40 V(DC)
Vin(max)
160 V(DC)
V out
24 V(DC)
No.of outputs
SINGLE
Output current
3 mA
Isolated
YES
Isolation
REG 4:1 kV(DC)
Reg./Unreg.
Powerline
Efficiency
89 %