RP60-2412SG
RECOM
RECOM RP60-2412SG
image shown is a representation only
RP60-2412SG
Description: DC/DC Mod 18-36V to 12V 60W 1.6kV THT Supplier: RECOM Matchcode: RP60-2412SG Rutronik No.: ICDCDC2573 Unit Pack: 4 MOQ: 4 package: 2"x2" Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Power
60 W
Vin(min)
18 V(DC)
Vin(max)
36 V(DC)
V out
12 V(DC)
No.of outputs
SINGLE
Output current
1.6 mA
Isolated
YES
Isolation
REG 2:1 kV(DC)
Reg./Unreg.
Powerline
Efficiency
90 %
Series
Powerline
Automotive
NO
Package
2"x2"