RP40-2424SFR/P
RECOM
RECOM RP40-2424SFR/P
image shown is a representation only
RP40-2424SFR/P
Description: DC/DC Mod 9-36V to 24V 40W 1.6kV THT Supplier: RECOM Matchcode: RP40-2424SFR/P Rutronik No.: ICDCDC4707 Unit Pack: 9 MOQ: 9 package: 2"x1" Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Power
40 W
Vin(min)
9 V(DC)
Vin(max)
36 V(DC)
V out
24 V(DC)
No.of outputs
SINGLE
Output current
1.6 mA
Isolated
YES
Isolation
REG 4:1 kV(DC)
Reg./Unreg.
Powerline
Efficiency
91 %
Series
Powerline
Automotive
NO
Package
2"x1"