RP40-2415SFR/P-HC
RECOM
RECOM RP40-2415SFR/P-HC
image shown is a representation only
RP40-2415SFR/P-HC
Description: DC/DC Mod 9-36V to 15V 40W 1.6kV THT Supplier: RECOM Matchcode: RP40-2415SFR/P-HC Rutronik No.: ICDCDC4871 Unit Pack: 20 MOQ: 20 package: 2"x1" Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Power
40 W
Vin(min)
9 V(DC)
Vin(max)
36 V(DC)
V out
15 V(DC)
No.of outputs
SINGLE
Output current
1.6 mA
Isolated
YES
Isolation
REG 4:1 kV(DC)
Reg./Unreg.
Powerline
Efficiency
92 %
Series
Powerline
Automotive
NO
Package
2"x1"