RP20-2405DFW
RECOM
RECOM RP20-2405DFW
image shown is a representation only
RP20-2405DFW
Description: DC/DC Mod 9-36V to +/-05V 20W 1.6kV THT Supplier: RECOM Matchcode: RP20-2405DFW Rutronik No.: ICDCDC5317 Unit Pack: 9 MOQ: 9 package: 2"x1" Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Power
20 W
Vin(min)
9 V(DC)
Vin(max)
36 V(DC)
V out
+/-05 V(DC)
No.of outputs
DUAL
Output current
1.6 mA
Isolated
YES
Isolation
REG 2:1 kV(DC)
Reg./Unreg.
Powerline
Efficiency
88 %
Series
Powerline
Automotive
NO
Package
2"x1"
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Taiwan
ABC-Code
A
Supplier Lead time
12 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
RECOM
RECOM RI-1212S
RI-1212S
Semiconductors
  • DC/DC Mod 12V to 12V 2W 1kV...
  • package: SIP4
  • Packaging: TUBE
Topseller
RECOM R05P205S
R05P205S
Semiconductors
  • DC/DC Mod 05V to 05V 2W...