RACM60-05SK/OF/PCB-T
RECOM
RECOM RACM60-05SK/OF/PCB-T
image shown is a representation only
RACM60-05SK/OF/PCB-T
Description: AC/DC Mod 80-264V to 05V 60W OF 4kV THT Supplier: RECOM Matchcode: RACM60-05SK/OF/PCB-T Rutronik No.: SMPS1465 Unit Pack: 12 MOQ: 12 package: OF 2"x3" Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Power
40 W
V(in)min
80 V(DC)
V(in)max
264 V(DC)
V out
05 V(DC)
Output current
8000 mA
No.of outputs
SINGLE
Isolation
4 kV(DC)
Reg./ Unreg.
REG
Efficiency
89 %
Series
Powerline
Automotive
NO
Package
OF 2"x3"