RACM40-05SK/OF/PCB-T
RECOM
RECOM RACM40-05SK/OF/PCB-T
image shown is a representation only
RACM40-05SK/OF/PCB-T
Description: AC/DC Mod 80-264V to 05 40W OF 4kV THT Supplier: RECOM Matchcode: RACM40-05SK/OF/PCB-T Rutronik No.: SMPS1478 Unit Pack: 1 MOQ: 16 package: 1.6"x3" Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Power
30 W
V(in)min
80 V(DC)
V(in)max
264 V(DC)
V out
05 V(DC)
Output current
6000 mA
No.of outputs
SINGLE
Isolation
4 kV(DC)
Reg./ Unreg.
REG
Efficiency
87 %
Series
Powerline
Automotive
NO
Package
1.6"x3"