RAC03-12SE/277
RECOM
RECOM RAC03-12SE/277
image shown is a representation only
RAC03-12SE/277
Description: AC/DC Mod 80-305V to 12V 3W 3kV 3kV THT Supplier: RECOM Matchcode: RAC03-12SE/277 Rutronik No.: ICDCDC2996 Unit Pack: 12 MOQ: 12 package: Standard Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Power
3 W
V(in)min
85 V(DC)
V(in)max
305 V(DC)
V out
12 V(DC)
Output current
250 mA
No.of outputs
SINGLE
Isolation
3 kV(DC)
Reg./ Unreg.
REG
Efficiency
78 %
Series
Powerline
Automotive
NO
Package
Standard
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Taiwan
ABC-Code
A
Supplier Lead time
28 weeks
Request or order:
Please login
Obsolete Part
Supplier Last Time Buy: 31.03.2026
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Article with this quantity is not orderable.
Alternatives
RECOM
RECOM RAC03-05SGA
RAC03-05SGA
Semiconductors
  • AC/DC Mod 85-305V to 05V 3W...