EEUFC1A102B
PANASONIC
PANASONIC EEUFC1A102B
image shown is a representation only
EEUFC1A102B
Description: FC 1000uF 10V 20% 10x16/5,0 Supplier: PANASONIC Matchcode: PSRX1000U10V5,0 Rutronik No.: KEL7223 Unit Pack: 500 MOQ: 2000 Packaging: AMMOPACK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
1000 µF
V(N)
10 V
Style
RADIAL
Rutronik size
10x16 mm
Pitch
5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
3000 h
Z(100kHz/20°C)
68 mOhm
I(@100kHz/T(A)m
1050 mA
Packaging
AMMOPACK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-55 °C
Wire diameter
0.6 mm
Supp. case size
10x16 mm