G7SA2A2BOCB24DC
OMRON
OMRON G7SA2A2BOCB24DC
image shown is a representation only
G7SA2A2BOCB24DC
Description: INDUSTRIAL RELAY 24V 6A 2NO Supplier: OMRON Matchcode: G7SA2A2BOCB24DC NETTO Rutronik No.: REL7002 Unit Pack: 20 MOQ: 20 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
24 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
2
Chg.over
0
Normaly closed
2
Coil resistance
1600 Ohm
P(N) coil
360 mW
No. of coils
1
Switch current
6 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
125 V[DC]
Length
40 mm
Width
13 mm
Height
24 mm