G6K2P24DC
OMRON
OMRON G6K2P24DC
image shown is a representation only
G6K2P24DC
Description: SIGNAL RELAY 24V 1A 2CO THT Supplier: OMRON Matchcode: G6K2P24DC Rutronik No.: REL5772 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: TUBE
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
24 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
2
Normaly closed
0
Coil resistance
5220 Ohm
P(N) coil
100 mW
No. of coils
1
Switch current
1 A
Switch volt[AC]
125 V[AC]
Switch volt[DC]
30 V[DC]
Contact materia
AG
Switch freq.
0 MHz
Length
10 mm
Width
6.5 mm
Height
5 mm
Technology
THT
Isol. voltage
1.5 kV
Protection clas
IP40
Diameter
0 mm
Approvals
UL
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Automotive
NO
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Japan
ABC-Code
A
Supplier Lead time
24 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
NF FORWARD
NF FORWARD ST2002C24W
ST2002C24W
Electromechanical Components
  • Signal THT 2CO 2A 24DC