G6K2F24DC
OMRON
OMRON G6K2F24DC
image shown is a representation only
G6K2F24DC
Description: SIGNAL RELAY 24V 1A 2NO SMT Supplier: OMRON Matchcode: G6K2F24DC Rutronik No.: REL6839 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
24 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
2
Normaly closed
0
Coil resistance
5220 Ohm
P(N) coil
100 mW
No. of coils
1
Switch current
1 A
Switch volt[AC]
125 V[AC]
Switch volt[DC]
60 V[DC]
Contact materia
AGALLOY
Switch freq.
0 MHz
Length
10.3 mm
Width
6.9 mm
Height
5.4 mm
Technology
SMT
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
IP40
Diameter
0 mm
Approvals
UL
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Automotive
NO
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Japan
ABC-Code
A
Supplier Lead time
24 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
NF FORWARD
NF FORWARD ST2002C24W
ST2002C24W
Electromechanical Components
  • Signal THT 2CO 2A 24DC