G6E134PUS12DC
OMRON
OMRON G6E134PUS12DC
image shown is a representation only
G6E134PUS12DC
Description: SIGNAL RELAY 12V 3A 1CO THT Supplier: OMRON Matchcode: G6E134PUS12DC Rutronik No.: REL385 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
1
Normaly closed
0
Coil resistance
720 Ohm
P(N) coil
200 mW
No. of coils
1
Switch current
3 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
220 V[DC]
Contact materia
AgAuClad
Length
16 mm
Width
10 mm
Height
8 mm
Technology
THT
Approvals
ULCSA
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Automotive
NO
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Japan
ABC-Code
A
Supplier Lead time
32 weeks
Request or order:
Please login
Obsolete Part
Supplier Last Time Buy: 05.03.2027
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
OMRON
OMRON G6SK212DC
G6SK212DC
Electromechanical Components
  • SIGNAL RELAY 12V THT 2A 2CO