G6C2117PUS12DC
OMRON
OMRON G6C2117PUS12DC
image shown is a representation only
G6C2117PUS12DC
Description: POWER RELAY 12V 8A 1NO 1NC THT Supplier: OMRON Matchcode: G6C2117PUS12DC Rutronik No.: REL9902 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 Packaging: BOX
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
1
Normaly closed
1
Coil resistance
2880 Ohm
P(N) coil
200 mW
No. of coils
Switch current
8 A
Switch volt[AC]
380 V[AC]
Switch volt[DC]
125 V[DC]
Contact materia
AgNi
Length
20 mm
Width
15 mm
Height
10 mm
Technology
THT
Isol. voltage
2 kV