G6AK274PSTUS12DC
OMRON
OMRON G6AK274PSTUS12DC
image shown is a representation only
G6AK274PSTUS12DC
Description: SIGNAL RELAY 12V 2A 2CO THT Supplier: OMRON Matchcode: G6AK274PSTUS12DC Rutronik No.: REL5849 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: TUBE
Coil voltage
12 V
Coil type
LATCHING
Coil resistance
800 Ohm
P(N) coil
180 mW
No. of coils
2
Switch current
2 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
220 V[DC]
Contact materia
AgAuCLAD
Length
20.2 mm
Width
10.1 mm
Height
8.4 mm
Technology
THT
Approvals
ULCSA
Packaging
TUBE
Supplier Lead time
36 weeks
OMRON
OMRON G6SK212DC
G6SK212DC
Electromechanical Components
  • SIGNAL RELAY 12V THT 2A 2CO