G5RL1EAC230240
OMRON
OMRON G5RL1EAC230240
image shown is a representation only
G5RL1EAC230240
Description: SIGNAL RELAY 230/240VAC THT 16A Supplier: OMRON Matchcode: G5RL1EAC230240 Rutronik No.: REL7089 Unit Pack: 100 MOQ: 100 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
230 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
1
Normaly closed
0
Coil resistance
47600 Ohm
No. of coils
1
Switch current
12 A
Contact materia
AgSnIn
Length
20 mm
Width
12.7 mm
Height
15.7 mm