G5Q1AEU24DC(TY)
OMRON
OMRON G5Q1AEU24DC(TY)
image shown is a representation only
G5Q1AEU24DC(TY)
Description: POWER RELAY 24V 10A 1NO THT Supplier: OMRON Matchcode: G5Q1AEU24DCTY Rutronik No.: REL8451 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: BOX
Coil voltage
24 V
Coil resistance
2880 Ohm
P(N) coil
200 mW
Switch current
10 A
Switch volt[AC]
277 V[AC]
Switch volt[DC]
30 V[DC]
Contact materia
AgNi
Switch freq.
0 MHz
Length
20.3 mm
Width
10.3 mm
Height
15.8 mm
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
FLUX
Diameter
0 mm