G5PZ1A24DC
OMRON
OMRON G5PZ1A24DC
image shown is a representation only
G5PZ1A24DC
Description: POWER THE 16A 1NO 24DC Supplier: OMRON Matchcode: G5PZ1A24DC Rutronik No.: REL9547 Unit Pack: 100 MOQ: 100 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
24 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
1
Chg.over
0
Normaly closed
0
Coil resistance
1087 Ohm
P(N) coil
530 mW
No. of coils
1
Switch current
16 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
0 V[DC]
Contact materia
AGALLOY
Switch freq.
0 MHz
Length
24 mm
Width
10.5 mm
Height
25 mm
Technology
THT
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
Diameter
0 mm