G5LE1VD12DC
OMRON
OMRON G5LE1VD12DC
image shown is a representation only
G5LE1VD12DC
Description: POWER RELAY 12V 10A 1CO THT Supplier: OMRON Matchcode: G5LE1VD12DC NETTO Rutronik No.: REL4022 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
1
Normaly closed
0
Coil resistance
360 Ohm
P(N) coil
360 mW
No. of coils
1
Switch current
10 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
125 V[DC]
Contact materia
AgSnO2
Length
22.5 mm
Width
16.5 mm
Height
19 mm