G5LE1HA24DC
OMRON
OMRON G5LE1HA24DC
image shown is a representation only
G5LE1HA24DC
Description: POWER RELAY 24V 10A 1NO THT Supplier: OMRON Matchcode: G5LE1HA24DC NETTO Rutronik No.: REL8005 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
24 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
1
Chg.over
0
Normaly closed
0
Coil resistance
1440 Ohm
P(N) coil
400 mW
No. of coils
1
Switch current
10 A
Switch volt[AC]
125 V[AC]
Switch volt[DC]
250 V[DC]
Contact materia
AGAL
Switch freq.
0 MHz
Length
22.5 mm
Width
16.5 mm
Height
19 mm
Technology
THT
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
FLUX
Diameter
0 mm