G2RL1A4E24DC
OMRON
OMRON G2RL1A4E24DC
image shown is a representation only
G2RL1A4E24DC
Description: POWER RELAY 24V 16A 1NO THT Supplier: OMRON Matchcode: G2RL1A4E24DC Rutronik No.: REL7087 Unit Pack: 100 MOQ: 100 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
24 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
1
Chg.over
0
Normaly closed
0
Coil resistance
360 Ohm
P(N) coil
400 mW
No. of coils
1
Switch current
16 A
Switch volt[AC]
440 V[AC]
Switch volt[DC]
300 V[DC]
Contact materia
AgSnO2
Switch freq.
0 MHz
Length
29 mm
Width
12.7 mm
Height
15.7 mm
Technology
THT
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
IP67
Diameter
0 mm