G2R1AE12DC
OMRON
OMRON G2R1AE12DC
image shown is a representation only
G2R1AE12DC
Description: POWER RELAY 12V 16A 1NO THT Supplier: OMRON Matchcode: G2R1AE12DC Rutronik No.: REL280 Unit Pack: 100 MOQ: 100 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
1
Chg.over
0
Normaly closed
0
Coil resistance
275 Ohm
P(N) coil
530 mW
No. of coils
1
Switch current
16 A
Switch volt[AC]
125 V[AC]
Switch volt[DC]
125 V[DC]
Contact materia
AgSnIn
Length
29 mm
Width
13 mm
Height
25.5 mm