D3V163C4
OMRON
OMRON D3V163C4
image shown is a representation only
D3V163C4
Description: MICROSWITCH SPST-NO Pin 16A Supplier: OMRON Matchcode: D3V163C4 Rutronik No.: SWITCH9951 Unit Pack: 100 MOQ: 100 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Termination
Quickcon
Contact type
SPST-NO
Model Construct
Rightangle
Mounting
Panel
Actuator
Pin
Operating force
2.0 N
Ground
No Y/N
Sealing
IP40
max.I /Switch
16000 mA
Plating
Ag
Operating temp.
-25 to 105 °C
Height
18.7 mm
Length
27.8 mm
Width
10.3 mm