NRF24LU1P-F32Q32-T
NORDIC
NORDIC NRF24LU1P-F32Q32-T
image shown is a representation only
NRF24LU1P-F32Q32-T
Description: 2,4GHZ TRANSC.USB2.0,MCU Supplier: NORDIC Matchcode: NRF24LU1P-F32Q32-T Rutronik No.: ISM1146 Unit Pack: 490 MOQ: 490 Packaging: TRAY
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Frequency min
2408 MHz
Frequency max
2480 MHz
Datarate
1000 kbps
Oper.temp.min.
-40 °C
MCU Architectur
8 bit
Supply Volt.min
1.9 V
P(out)
0 dBm
Sensitivity
-94 dBm
RAM
1 kB
GPIO
15 no.
Oper.temp.max
85 °C
Supply volt.max
3.6 V
Automotive
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Philippines
ABC-Code
A
Supplier Lead time
18 weeks
The nRF24LU1+ is highly integrated, ultra low power (ULP) 2.4GHz RF SoC for the 2.4GHz ISM (Industrial, Scientific and Medical) band. It includes a 2.4GHz RF transceiver core, 8-bit CPU, full-speed USB 2.0 device controller, and embedded Flash memory. An integrated voltage regulator also enables the nRF24LU1+ to be powered directly from a USB VBUS, making it ideally suited to ultra compact USB dongles for wireless peripherals. The on-chip Flash can also be upgraded over the USB interface enabling easy deployment of bug fixes and new features to end-users.
The nRF24LU1+ integrates an nRF24L01+ 2.4GHz RF transceiver core, enhanced 16MHz 8-bit 8051-compatible CPU, 2kB + 256B RAM, 16 or 32 kB embedded Flash, full-speed USB 2.0 compliant device controller, and a range of system peripherals including an hardware AES co-processor.
The nRF24LU1+ is available in either 16 or 32kB Flash size variants in a 5 x 5mm 32-pin QFN package with 6 generic I/O pins.
Features
  • Single chip solution for ultra compact 2.4GHz USB dongles
  • Low cost BoM – powers directly from a USB VBUS and requires only a low cost 16MHz ±60ppm crystal