WR11-001E12DC
NF FORWARD
NF FORWARD WR11-001E12DC
image shown is a representation only
WR11-001E12DC
Description: POWER RELAY 12DC 5A 1CO THT Supplier: NF FORWARD Matchcode: WR11001E12DC Rutronik No.: REL8653 Unit Pack: 10 MOQ: 10 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
1
Normaly closed
0
Coil resistance
360 Ohm
P(N) coil
400 mW
No. of coils
1
Switch current
5 A
Switch volt[AC]
277 V[AC]
Switch volt[DC]
0 V[DC]
Contact materia
AgNi
Switch freq.
0 MHz
Length
19.8 mm
Width
9.9 mm
Height
15.2 mm
Technology
THT
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
RTII
Diameter
0 mm