NF104100E12SP
NF FORWARD
NF FORWARD NF104100E12SP
image shown is a representation only
NF104100E12SP
Description: Autom PCB 12DC 1NO 20A Supplier: NF FORWARD Matchcode: NF104100E12SP Rutronik No.: REL9582 Unit Pack: 100 MOQ: 100 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
1
Chg.over
0
Normaly closed
0
Coil resistance
90 Ohm
P(N) coil
1600 mW
No. of coils
1
Switch current
20 A
Switch volt[AC]
0 V[AC]
Switch volt[DC]
75 V[DC]
Contact materia
AGALLOY
Switch freq.
0 MHz
Length
26.5 mm
Width
26.5 mm
Height
24.5 mm
Technology
PCB
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
Diameter
0 mm