KSA240D212
NF FORWARD
NF FORWARD KSA240D212
image shown is a representation only
KSA240D212
Description: SOLID THT 2A 12VDC 240VAC Zero Cross Supplier: NF FORWARD Matchcode: KSA240D212 Rutronik No.: REL9293 Unit Pack: 1 MOQ: 100 Packaging: BOX
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Normaly open
1
Chg.over
0
Normaly closed
0
Coil resistance
0 Ohm
P(N) coil
0 mW
Switch current
2 A
Switch volt[AC]
240 V[AC]
Switch volt[DC]
0 V[DC]
Length
24.2 mm
Width
6.7 mm
Height
21.4 mm