EC2-12TNU
NEXEM
NEXEM EC2-12TNU
image shown is a representation only
EC2-12TNU
Description: SIGNAL REL 2FormC 2A THT 12V Supplier: EM Devices Nexem Matchcode: EC212TNU Rutronik No.: REL7267 Unit Pack: 35 MOQ: 1120 Packaging: BOX
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
2
Normaly closed
0
Coil resistance
1028 Ohm
P(N) coil
140 mW
No. of coils
1
Switch current
2 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
220 V[DC]
Contact materia
Ag Au
Length
15 mm
Width
7.5 mm
Height
10 mm
Technology
THT
Isol. voltage
1.5 kV
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
BOX
Automotive
NO
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Japan
ABC-Code
B
Supplier Lead time
20 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Alternatives
OMRON
OMRON G6SK212DC
G6SK212DC
Electromechanical Components
  • SIGNAL RELAY 12V THT 2A 2CO