GRM1555C1H560FA01D
MURATA
MURATA GRM1555C1H560FA01D
image shown is a representation only
GRM1555C1H560FA01D
Description: KC 56pF 0402 1% 50V NP0 Supplier: MURATA Matchcode: KC56P0402NP0050F NORM Rutronik No.: KKK20297 Unit Pack: 10000 MOQ: 10000 package: 0402 Packaging: REEL PAP
C(N)
56p F
V(N)
50 V
Tolerance
1%
Dielectric
NP0
Product status
NRND
T(A) min
-55 °C
T(A) max
+125 °C
Bendingstrength
1 mm
Length
1 mm
Diameter/width
0.5 mm
Height
0.5 mm
Tape type
7 inch
Tape width
8 mm
Tape pitch
2 mm
MURATA
MURATA GRM1555C1H560JA01D
GRM1555C1H560JA01D
Passive Components
  • KC 56pF 0402 5% 50V NP0