GCM1885C1H102JA16J
MURATA
MURATA GCM1885C1H102JA16J
image shown is a representation only
GCM1885C1H102JA16J
Description: KC 1,0nF 0603 5% 50V NP0 AECQ Supplier: MURATA Matchcode: KC1,0N0603NP0050JAECQ Rutronik No.: KKK15663 Unit Pack: 10000 MOQ: 50000 package: 0603 Packaging: REEL PAP
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
1n F
Case size
0603
Dielectric
NP0
V(N)
50 V
Tolerance
5%
Product status
PRODUCTION
Design / type
STANDARD
Purpose of use
AUTOMOTIVE
T(A) min
-55 °C
T(A) max
+125 °C
Bendingstrength
3 mm
Termination
NISN
Length
1.6 mm
Diameter/width
0.8 mm
Height
0.8 mm
Tape type
13 inch
Tape width
8 mm
Tape pitch
4 mm