GCM1555C1H121JA16D
MURATA
MURATA GCM1555C1H121JA16D
image shown is a representation only
GCM1555C1H121JA16D
Description: KC 120pF 0402 5% 50V NP0 AECQ Supplier: MURATA Matchcode: KC120P0402NP0050JAECQ Rutronik No.: KKS2688 Unit Pack: 10000 MOQ: 10000 package: 0402 Packaging: REEL PAP
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
120p F
Case size
0402
Dielectric
NP0
V(N)
50 V
Tolerance
5%
Product status
PRODUCTION
Design / type
STANDARD
Purpose of use
AUTOMOTIVE
T(A) min
-55 °C
T(A) max
+125 °C
Bendingstrength
3 mm
Termination
NISN
Length
1 mm
Diameter/width
0.5 mm
Height
0.5 mm
Tape type
7 inch
Tape width
8 mm
Tape pitch
2 mm
Packaging
REEL PAP
Automotive
AEC-Q(200)
RoHS Status
RoHS-conform
Package
0402
Style
CHIP
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Japan
ABC-Code
C
Supplier Lead time
18 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
SAMSUNG Electro-Mechanics
SAMSUNG EM CL10C121JB81PNC
CL10C121JB81PNC
Passive Components
  • KC 120pF 0603 5% 50V NP0 AECQ