V275LA4P
LITTELFUSE
LITTELFUSE V275LA4P
image shown is a representation only
V275LA4P
Description: VDR 7mm DC=369V CL=710V 23J Supplier: LITTELFUSE Matchcode: VR275V07 Rutronik No.: WVDR1411 Unit Pack: 1500 MOQ: 1500 package: 7mm Packaging: BULK
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Length
9 mm
U(AC)
275 V
U(DC)
369 V
U(CL)
710 V
Max.current
1200 A
Energy
23 J
Packaging
BULK
Width
5 mm
Automotive
NO
Height
25.4 mm
Package
7mm
RoHS Status
RoHS-conform
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
C
Supplier Lead time
17 weeks
The LA Series varistors are available in four model sizes: 7mm, 10mm, 14mm, and 20mm; and have a V M(AC)RMS voltage range from 130V to 1000V, and an energy absorption capability up to 360J. Some LA series model numbers are available with clamping voltage selection, designated by a model number suffix of either A or B. The “A” selection is the standard model; the “B” selection provides a lower clamping voltage.