SMCJ36CA
LITTELFUSE
LITTELFUSE SMCJ36CA
image shown is a representation only
SMCJ36CA
Description: TVS-DIODE BI 1,5KW 42V SMC Supplier: LITTELFUSE Matchcode: SMCJ36CA Rutronik No.: DTRL9546 Unit Pack: 3000 MOQ: 3000 package: SMC Packaging: REEL
PowerDissipati
1.5 kW
Breakdown-V(BR)
42 V
Clamping voltag
58.1 V
Stand-off V Vwm
36 V
Tolerance
5 %
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
B
Supplier Lead time
23 weeks
Features:
  • Halogen-Free and RoHS compliant
  • For surface mount applications in order to optimize board space
  • Low profile package
  • Built-in strain relief
  • Glass passivated junction
  • Low inductance
  • Excellent clamping capability
  • Repetition Rate (duty cycle): 0.05%
  • Fast response time: typically less than 1.0ps from 0 Volts to V(BR) min.
  • Typical IR less than 1mA above 10V