R82EC4100SH70J
KEMET
KEMET R82EC4100SH70J
image shown is a representation only
R82EC4100SH70J
Description: FR 1,0uF 100Vdc 5% P5 MKT Supplier: KEMET a YAGEO company Matchcode: FR1,0U5100V5% Rutronik No.: KFO12495 Unit Pack: 1400 MOQ: 4200 Packaging: AMMOPACK
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
1µ F
U(N)
100 V
Voltage type
DC
Tolerance
5 %
Pitch
5 mm
Dielectric
MKT
Test voltage
140 V
Pulse immunity
200 V/µs
T(A) max
105 °C
T(A) min
-55 °C
Length
7.2 mm
Diameter/Width
6 mm
Height
11 mm