TLS850B0TEV33ATMA1
INFINEON
INFINEON SP001594234
image shown is a representation only
TLS850B0TEV33ATMA1
Description: LDO VREG 3,3V 500mA PG-TO252-5 Supplier: INFINEON Matchcode: TLS850B0TE V33 Rutronik No.: ICSPR10243 Unit Pack: 2500 MOQ: 2500 package: TO252-5 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Mode
POS
Output Voltage
3.3 V
Output current
0.5 A
Input Voltage
40 V
Package
TO252-5
Automotive
AEC-Q(100)
Op.Temp R.min
-40 °C
Dropout Voltage
100 mV
Quiescent curre
0.02 mA
Tolerance
2 %
Op.Temp R.max
150 °C