IRS2007SPBF
INFINEON
INFINEON SP001697682
image shown is a representation only
IRS2007SPBF
Description: 2xGATE DRIVER 0.6A 20V SOIC-8N Supplier: INFINEON Matchcode: IRS2007SPBF Rutronik No.: ICGDRV1223 Unit Pack: 95 MOQ: 3800 package: SOIC 8N Packaging: TUBE
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Application
HB-DRIVER
Channels
2
Mounting
SMD
Automotive
NO
Package
SOIC 8N
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Supplier Part
SP001697682
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Malaysia
Supplier Lead time
41 weeks
200 V half-bridge gate driver IC with VCC & VBS UVLO ensuring reliable start-up operation
EiceDRIVER™ 200 V half-bridge gate driver IC with typical 0.29 A source and 0.6 A sink currents in SOIC-8 package for MOSFETs. The MLPQ 4 x 4 14L package version is also available: IRS2007M.
The IRS2007 is a 200 V level shift junction isolated MOSFET driver with dependent high and low side referenced output channels. Proprietary HVIC and latch immune CMOS technologies enable ruggedized monolithic construction. The logic input is compatible with standard CMOS or LSTTL output, down to 3.3 V logic. The output drivers feature a high pulse current buffer stage designed for minimum driver cross-conduction. The floating channel can be used to drive an N-channel power MOSFET in the high side configuration which operates up to 200 V. Propagation delays are matched to simplify the HVIC’s use in high frequency applications.
Summary of Features
  • I O+ / I O- of 290 mA / 600 mA typical gate current
  • Gate drive supplies up to 20 V per channel
  • Under voltage lockout for V CC, V BS
  • 3.3 V, 5 V, 15 V input logic compatible
  • Tolerant to negative transient voltage
  • Designed for use with bootstrap power supplies
  • Cross-conduction prevention logic
  • Matched propagation delay for both channels
  • Internal set dead-time
  • High-side output in phase with HIN input
  • Low-side output out of phase wit LIN input
  • -40°C to 125°C operating range
  • 2 kV HBM ESD
  • RoHS compliant
Benefits
  • Space saving package, reduced BOM cost, smaller PCB at lower cost with simpler design
  • Protection under abnormal operation, ensure reliable start-up operation
  • Easy-to-use, straight-forward design
  • Improved energy efficiency
  • Fast and reliable switching
Request or order:
Please login
Obsolete Part
Supplier Last Time Buy: 15.09.2023
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Article with this quantity is not orderable.
Follow-up article Unit Pack
Unit Price
Stock Info
INFINEON
INFINEON IRS2007STRPBF
IRS2007STRPBF
2xGATE DRIVER 0.6A 20V SOIC 8N