IPT012N08N5ATMA1
INFINEON
INFINEON SP001227054
image shown is a representation only
IPT012N08N5ATMA1
Description: N-CH 80V 300A 1,2mOhm HSOF-8 Supplier: INFINEON Matchcode: IPT012N08N5 Rutronik No.: TMOSP11574 Unit Pack: 2000 MOQ: 2000 package: HSOF-8 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Configuration
N-CH
V(DS)
80 V
I(D)at Tc=25°C
300 A
RDS(on)at 10V
1.2 mOhm
Q(g)
178 nC
P(tot)
375 W
R(thJC)
0.4 K/W
Logic level
NO
Mounting
SMD
Technology
OptiMOS 5
Fast bodydiode
NO
Automotive
Package
HSOF-8
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
Supplier Part
SP001227054
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
A
Supplier Lead time
16 weeks
Summary of Features
  • Optimized for synchronous rectification
  • Ideal for high switching frequency
  • Output capacitance reduction of up to 44%
  • R DS(on) reduction of up to 44%