IPB017N10N5ATMA1
INFINEON
INFINEON SP001227028
image shown is a representation only
IPB017N10N5ATMA1
Description: N-CH 100V 180A 1,7mOhm TO263-7 Supplier: INFINEON Matchcode: IPB017N10N5 Rutronik No.: TMOS1369 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 package: TO-263-7 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Configuration
N-CH
V(DS)
100 V
I(D)at Tc=25°C
180 A
RDS(on)at 10V
1.7 mOhm
Q(g)
168 nC
P(tot)
375 W
R(thJC)
0.4 K/W
Logic level
NO
Mounting
SMD
Technology
OptiMOS
Fast bodydiode
NO
Automotive
Package
TO-263-7
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
Supplier Part
SP001227028
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Malaysia
ABC-Code
A
Supplier Lead time
10 weeks
OptiMOS™ 5 100V power MOSFET IPB017N10N5 from Infineon is especially designed for synchronous rectification in telecom blocks including Or-ing, hotswap and battery protection as well as for server power supply applications. The device has a lower RDS(on) of 22% compared to similar devices , one of the biggest contributors to this industry leading FOM is the low on-state resistance providing the highest level of power density and efficiency.