IDH20G65C6XKSA1
INFINEON
INFINEON SP001600962
image shown is a representation only
IDH20G65C6XKSA1
Description: SiC-Diode 20A 650V 1,25V TO220 Supplier: INFINEON Matchcode: IDH20G65C6 Rutronik No.: DSKY5356 Unit Pack: 500 MOQ: 500 package: TO220-2 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
650 V
I(F)per diode
20 A
I(FSM)
99 A
V(F)
1.35 V
Technology
CoolSiC G6
Automotive
NO
Package
TO220-2
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Configuration
SINGLE
Mounting
THT
T(j) max
175 °C