IDH12G65C5XKSA2
INFINEON
INFINEON SP001595936
image shown is a representation only
IDH12G65C5XKSA2
Description: SiC-DIOD. 650V 12A 1.5V TO220-2 Supplier: INFINEON Matchcode: IDH12G65C5 Rutronik No.: DSKY4939 Unit Pack: 50 MOQ: 50 package: TO220-2 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
650 V
I(F)per diode
12 A
I(FSM)
97 A
V(F)
1.5 V
Technology
5thinQ!SiC
Automotive
NO
Package
TO220-2
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Configuration
SINGLE
Mounting
THT
T(j) max
175 °C
Supplier Part
SP001595936
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Malaysia
ABC-Code
A
Supplier Lead time
54 weeks
Summary of Features
  • V br at 650V
  • Improved figure of merit (Q c x V f)
  • No reverse recovery charge
  • Soft switching reverse recovery waveform
  • Temperature independent switching behavior
  • High operating temperature (T j max 175°C)