IDH10SG60CXKSA2
INFINEON
INFINEON SP001632396
image shown is a representation only
IDH10SG60CXKSA2
Description: SiC-Diode 600V 10A 1.8V TO220-2 Supplier: INFINEON Matchcode: IDH10SG60C Rutronik No.: SIC1147 Unit Pack: 500 MOQ: 500 package: TO220-2 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
600 V
I(F)per diode
10 A
I(FSM)
51 A
V(F)
1.8 V
Technology
thinQ
Automotive
NO
Package
TO220-2
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Configuration
SINGLE
Mounting
THT
T(j) max
175 °C