FS820R08A6P2LBBPSA1
INFINEON
INFINEON SP001611366
image shown is a representation only
FS820R08A6P2LBBPSA1
Description: 3PH-MODUL 750V 820A HybridPACK Supplier: INFINEON Matchcode: FS820R08A6P2LB Rutronik No.: IGBT2690 Unit Pack: 6 MOQ: 12 package: HYBRIDD-1 Packaging: TRAY
V(CE)
750 V
I(C)
820 A
td(off)
7143 ns
P(tot)
175 W
Supplier Part
SP001611366
28 weeks
Find appropriate Automotive EiceDRIVER™.
Summary of Features:
  • Blocking Voltage 750V
  • Low Inductive Design
  • Tvj op = 150°C
  • Short-time extended Operation Temperature T vj op = 175°C